Kocioł dwufunkcyjny w kuchni | Wejherowo

Kocioł gazowy w mieszkaniu

Żaden trend i zmiana w budownictwie nie jest tak odczuwalna, jak to, że nowe domy i mieszkania są coraz mniejsze. Większym powodzeniem cieszą się powierzchnie do 100 m2, niż te o większych gabarytach. Oczywistą przyczyną jest wzrost średniej ceny mieszkań i budowy domu, ale to nie wszystko. Nawet inwestorzy, których byłoby stać na postawienie dużego, pieęrowego domu, coraz rzadziej się na to decydują. 

Wynika to z tego, że nowoczesne budownictwo pozwala doskonale zaplanować i wykorzystać każdy metr. Ergonomiczna i użytkowa przestrzeń, która równocześnie wygląda przestrzennie i przytulnie wygrywa z potężnymi salonami i sypialniami. Dobrze zaplanowany pokój, to mniej sprzątania, łatwość zorganizowania, a więc- większy komfort.


Jak ogrzewanie ma się do mniejszej przestrzeni? 

Mniejsza przestrzeń dyktuje ilość rozwiązań, które można zastosować.. Otwiera się furtka na ogrzewanie elektryczne, którego zazwyczaj nie zalecają w dużych budynkach. Niestety, w ogólnej opinii jest to rozwiązanie uznawane za drogie w eksploatacji, więc nie każdy chce się na nie zdecydować. 

Równocześnie kotły, często nazywane piecami, na paliwa stałe zupełnie się nie sprawdzą. Zajmują zbyt wiele miejsca, są dość masywne, a ich moc za duża. Ponadto wymagają uzupełniania medium, które także trzeba gdzieś przechować, a nawet nowoczesne rozwiązania na pellet i eko-groszek, nie wspominając o tradycyjnym węglu, kurzą i brudzą, wiec wymagają osobnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownie.  

W przypadku kiedy budynek posiada dostęp do gazu, to rozwiązanie jest niezwykle proste. Te problemy nie występują w przypadku kotłów gazowych- medium jest tańsze od prądu, nie brudzą , są dużo mniejsze i praktycznie nie wymagają interwencji innej, niż okresowy przegląd. Szczególną zaletą wielu kotłów jest też możliwość optymalizacji procesu spalania i modulacji mocy, co pozwala idealnie dopasować pracę urządzenia do zapotrzebowania.


W jednym z wejherowskich mieszkań, pewna rodzina zdecydowała się właśnie na ogrzewanie gazowe. Pokój dzienny, wydzielona kuchnia, nieduża łazienka i dwa pokoje- gdzie wstawić kocioł? 

Nie trzeba było długo sie zastanawiać. Obszerna zabudowa kuchni zapewniła więcej miejsca niż było trzeba. Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny nie zajął nawet jednej szafki w całości.

Wybrane urządzenie firmy Vaillant wyróżnia się niewielkim rozmiarem, dlatego bez trudu udało się zapewnić odpowiednie, bezpieczne warunki, dla jego pracy nawet w tak ograniczonej zabudowie. 

Niewątpliwą zaletą mieszkania był fakt, że kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem, gdyż kocioł gazowy nie może  znajdować się w pomieszczeniu, gdzie stale przebywają mieszkańcy. Ze względów bezpieczeństwa szafka wymagała także połączenia z wentylacją, co również nie stanowiło problemu w kuchni, w której znajdował się już wyciąg. 

Dzięki elastycznemu systemowi kominów koncentrycznych, problemu nie stanowiło także odprowadzenie spalin i doprowadzenie powietrza do kotła. Wykorzystaliśmy dedykowany system do wyprowadzania spalin i zasysania powietrza do spalania przez ścianę budynku

Naścienny kocioł powiesiliśmy tak, aby równocześnie można było go wygodnie obsługiwać z panelu przedniego oraz aby zapewnić łatwy dostęp do instalacji i zaworów pod nim.

Podobnie zadbaliśmy o kolejny ważny warunek związany z bezpieczeństwem pracy kotła- zabudowa nie była stała, czyli można ją łatwo zdemontować.  Musimy jednak przyznać, że stylistyka, typowa dla producenta Vaillant  doskonale wkomponowała się do eleganckiej kuchni i wręcz żal było nam zamykać szafkę, po przeprowadzeniu udanego pierwszego uruchomienia systemu. 


O produkcie: Kocioł dwufunkcyjny Vaillant VCW EcoTec 306

| Moc: 30 kW  | Sprawność: 109% | Wymiary: 720 x 440 x 338 mm | Zasobnik 20l o wydajności 70l  | Klasa A |  Nominalna moc grzewcza (50/30şC):  5,7-26,5 kW  |

Ten niewielki, wiszący kocioł dwufunkcyjny to urządzenie zaprojektowane z myślą o przygotowaniu ciepłej wody. Producent zadbał o wysoką sprawność i ekonomię urządzenia. Jest wyposażony w optymalizację procesu spalania, pompę obiegową o wysokiej sprawności i system oszczędzania energii w stanie czuwania. Przy obciążeniu 30% sprawność sięga ponad 109%, a przy maksymalnym obciążeniu zużycie mocy elektrycznej to nie więcej niż 80W.